Program Bezpieczny Kredyt 2% – co trzeba wiedzieć, kiedy można składać wnioski?

Czy marzysz o własnym mieszkaniu, ale zmagasz się z trudnościami w zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Rząd polski ma dla Ciebie propozycję, która może Ci pomóc – program Bezpieczny Kredyt 2%. W artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego projektu, jego warunków, terminów i wymagań, abyś wiedział, czy jest to właściwe rozwiązanie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Bezpieczny Kredyt 2% – cel i założenia programu

Program Bezpieczny Kredyt 2% to inicjatywa rządowa mająca na celu ułatwienie dostępu do kredytów hipotecznych dla osób, które obecnie nie są w stanie takiego kredytu uzyskać ze względu na zbyt niską zdolność kredytową. Według danych rządowych, dzięki programowi zdolność kredytowa ma wzrosnąć nawet o 20%. Program ten ma również na celu rozgrzać rynek mieszkań i ułatwić oszczędzanie na cele mieszkaniowe.

Warunki uczestnictwa w programie Bezpieczny Kredyt 2%

Najważniejszym warunkiem uczestnictwa w programie jest przeznaczenie kredytu na kupno pierwszego mieszkania (lub domu), w którym kredytobiorca będzie mieszkał. Program jest skierowany do osób, które do tej pory nie posiadały prawa własności do nieruchomości. Ponadto, program przewiduje możliwość zaciągnięcia kredytu dla osób do 45. roku życia (w przypadku małżeństw lub par, wystarczy, że jeden z partnerów spełnia ten warunek).

Termin wdrożenia programu i okres jego obowiązywania

Program Bezpieczny Kredyt 2% ma zostać wprowadzony 1 lipca 2023 roku i będzie obowiązywał do 31 grudnia 2027 roku, z możliwością przedłużenia. Warto więc obserwować, kiedy będzie można składać pierwsze wnioski kredytowe oraz które banki jako pierwsze zaoferują ten produkt.

Wysokość kredytu i wkład własny

Kwota kredytu, którą można otrzymać w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, nie może przekroczyć 500 tys. zł dla singli, a 600 tys. zł dla osób prowadzących gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub mających co najmniej jedno dziecko. Warto zwrócić uwagę, że przepisy projektu ustawy ograniczają możliwość wniesienia wkładu własnego do wysokości 200 tys. zł.

Na co można przeznaczyć środki z programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Środki z programu Bezpieczny Kredyt 2% można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, bez obowiązującego limitu cen za 1 m². Warto zaznaczyć, że kredyt można zaciągnąć tylko na mieszkanie lub dom, w którym kredytobiorca będzie mieszkał.

Procedura ubiegania się o Bezpieczny Kredyt 2%

Po wejściu programu w życie, banki zainteresowane udziałem w projekcie będą musiały podpisać stosowne umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Następnie kredytobiorcy będą mogli składać wnioski kredytowe w bankach uczestniczących w programie. Warto obserwować informacje na temat banków, które jako pierwsze zaoferują produkt Bezpieczny Kredyt 2%.

Podsumowanie

Program Bezpieczny Kredyt 2% to inicjatywa rządowa, mająca na celu pomoc osobom z niską zdolnością kredytową w zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Jeśli spełniasz warunki programu i marzysz o własnym mieszkaniu, warto śledzić informacje na temat terminów składania wniosków i ofert banków uczestniczących w programie. Pamiętaj również, że kwota kredytu, którą można otrzymać w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%, zależy od twojego statusu cywilnego i liczby dzieci, a wkład własny jest ograniczony do 200 tys. zł.